جایگاه عسل در قرآن و احادیث | عسل ارگانیک طبیعت
آخرین خبرها
خانه - > تابلو اعلانات - > جایگاه عسل در قرآن و احادیث

جایگاه عسل در قرآن و احادیث

پیامبران الهی به عسل علاقه وافری نشان می دادند و آن را به عنوان یکی از ارزاق طیبه الهی مورد استفاده قرار می دادند و هنوز هم بعضی عسل را نوشابه انبیا می نامند. توجه نبی گرامی اسلام و ائمه معصومین به عسل در اخبار و روایات گوناگونی ذکر شده است .
خداوند متعال باران را مبارک، عسل را شفابخش و روزی حلال را گوارا معرفی فرموده . که هرگاه مخلوطی از این سه فراهم شود برکت و شفا خواهد بود. اما در مورد مبارک بودن آب باران باید گفت که باران پس از چند دقیقه بارش بهترین اب خواهد بود زیرا قطرات اولیه ی گرد و غبار موجود فضا را با خود پایین می آورد اما بر اثر بارش باران هم هوا تمیز می شود وهم آب باران تمیز خواهد شد. آب باران دارای مقادیر متفاوتی ویتامین B12 می باشد اما همین مقادیر مختلف نیز از نظر قرآن تقسیم بندی های متفاوتی دارد به این معنی که باران ها از لحاظ شدت بارش و خاصیت بخشی به انواع مختلفی تبدیل می شود به عنوان مثال اب نیسان بارانی که در ماه فروردین و اردیبهشت می بارد دارای خواص منحصر به فردی می باشد و به همین مناسبت هم در قران بر مصرف چنین عسلی تاکید بیشتری شده است . پیامبر اعظم (ص)می فرماید:

(الطیبُ یَسَّر و العَسَلُ یَسَّر و والنَّظَرُ الَ الَخضَرهِ یَسَّر و الرُّکُوبُ یَسَّر)
(بوی خوش عسل نگاه کردن به سبزه و سوارکاری موجب نشاط و طراوت می گردد)
همچنین نبی گرامی اسلام می فرماید:

هر کس باتوجه به آن چه در قرآن در باره ی شفا دهندگی عسل ذکر شده در هر ماه یک نوبت عسل تناول نماید از هفتاد و هفت بیماری معاف است.
امام صادق(ع)فرمودند:

پیغمبر(ص) عسل را خیلی دوست می داشتند و فرمود : بر شما باد دو شفا عسل وقران.
پیغمبر اکرم (ص) می فرماید:

اگر در چیزی شفا باشد در تیغ حجامت و شربت عسل است .
امیر مومنان علی( ع) نیز می فرماید :

عسل درمان و شفای هر بیماری است در خود ان هیچ بیماری وجود ندارد بلغم را کم می کند و قلب را جلا می دهد.
امام رضا(ع) فرمودند:

از جدم رسول الله (ص)نقل است که خداوند برکت را در عسل قرار داده است و در ان شفای بیماری هاست و هفتاد پیغمبر صلوات الله علیهم اجمعین از ان برکت گرفتند
امام هادی (ع)فرموده اند:

عسل را با سیاه دانه بیامیزید و بگذارید کسی که تب دارد از این مخلوط لذیذ سه لیسه انگشت به دهان گذارد، رنج تب از جانش فرو خواهد ریخت.
همچنین حضرت فرمودند:

عسل برای بیماران شفای عاجل و قاطع است.
از حضرت علی نقل شده است که پیغمبر فرمود:

۵ چیز فراموشی را برطرف می کند وبه حافظه می افزاید و بلغم را از بین می برد : مسواک زدن روزه گرفتن قرائت قران و خوردن عسل و کندر.
عسل قبل از ان که یک غذای کامل باشد یک اکسیر پر ارزش است . زنبورهای عسل دارای تمدن قدیمی هستند و همان طور که قوانین جامعی برای اجتماع خود دارند اطلاعات کافی در غذا خوردن نیز داشته گل های مفید را از غیر مفید تشخیص می دهند در گل تمام عوامل حیات موجود است و زنبورهای عسل عصاره ی ذی قیمت این گل های زیبا و مفید را می کشند.
امام صادق( ع) در توحید مفضل به شاگرد خود در خصوص زنبورعسل می فرماید :
به زنبور عسل و اجتماع منظم او در صنعت عسل سازی و تهیه ی خانه های شش ضلعی اندیشه کن و ان چه را در جمع زنبوران از ظرافت و زیرکی ها می بینی مسلما اگر مورد دقت و تفکر قرار دهی در ردیف کار انسان ها خواهی یافت ولی چون به خود زنبوران به دقت نگاه کنی ان ها راحتی نسبت به خویشتن جاهل و نادان خواهی یافت و این دلیل واضح و اشکاری است بر صحت و حکمت این صنعت که از ان زنبور عسل نیست بلکه از ان کسی است کهه ان را با این ویژگی افریده و در این صنعت مصلحتی برای انسان قرار داده است .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*